17-baro-istanbul-barosunun-basortusu-kararini-elestirdi/

17 baro İstanbul barosunun başörtüsü kararını eleştirdi

ŞANLIURFA - İstanbul Barosu'nda staj eğitim merkezine "başörtülüler giremez" yazısına hukuk çevrelerinin tepkisi sürüyor. Baronun yazısını sert dille eleştiren Şanlıurfa Baro Başkanı İrffan Güven, "Kamusal alan denilerek böyle bir uygulamaya zemin hazırlıyorlar. O zaman Baro kamusal alan sayılıyorsa, bu anlayışa göre bayan müvekkiller de mi başını açmalı?" diye sordu.
Güneydoğu ve Doğu illeri barolarını kapsayan 17 baro bölge toplantısında İstanbul Barosu'nun tutumunu eleştirdi. Uygulamanın hukukta hiçbir yerinin olmadığı belirtilen toplantı sonuç bildirgesinde şu ifadelere yer verildi:
"İstanbul Barosu'nun staj eğitim merkezlerine başörtülü stajyer avukatların almaması yönündeki kararı hukuki zeminden yoksun olup temel hak ve özgürlüklerin ihlali anlamına da gelmektedir. Özgürlüklerin savunucusu olması gereken İstanbul Barosu'nun ayrımcı ve müdahaleci yaklaşımını düzeltmesini bekliyoruz. Yukarıda yazılı olan hususları kamuoyunun bilgilerine sunar, sürecin takipçisi olacağımızın bilinmesini isteriz."
Malatya Barosu'nun ev sahipliğinde gerçekleşen Baro Başkanları Bölge Toplantısı'na Malatya Baro Başkanı Eyüp Kutlubay, Ağrı Baro Başkanı Heval Sinan Aras, Batman Baro Başkanı Yusuf Tanrıseven, Bingöl Baro Başkanı Erdal Aydemir, Bitlis Baro Temsilcisi, Diyarbakır Baro Başkanı Mehmet Emin Aktar, Elazığ Baro Başkanı Adnan Demir, Kahramanmaraş Baro Başkanı Metin Doğan, Kars Baro Başkanı Cevdet Ucungan, Iğdır Baro Başkanı Mustafa Buluş, Mardin Baro Başkanı Azat Yıldırım, Muş Baro Başkanı Zahit Söylemez, Tunceli Baro Başkanı Fatma Kesen, Siirt Baro Başkanı Mehmet Cemal Acar, Şanlıurfa Baro Başkanı İrfan Güven, Şırnak Baro Başkanı Noşirevan Elçi, Hakkari Baro Başkanı Kutbettin Bayazıt ve Mersin Baro Başkanı Hulki Özel katıldı.
Şanlıurfa Baro'su Başkanı İrfan Güven de İstanbul Barosu'nun uygulasanı 'hukuksuz bir uygulama' olarak dile getirdi. "Avukatların başı açık olmasını isteyen baronun acaba müvekkillere nasıl bir zorunluluk getirmesi gerekiyor" diye soran Başkan Güven şu görüşlere yer verdi: "Kanunlar insanların eşitliğine dikkat çekiyor. Hal böyle iken baronun bu yöndeki uzlaşması meşru zemin yaratmıyor, hukuka aykırıdır. Bu uygulama hala 28 Şubat ruhunun aşılmadığını gösteriyor. O zaman müvekkillerin de başının açık olması lazım. Bu zihniyetler geride kaldı. Baro komik duruma düşüyor."

(CİHAN)