TBB YÖNETİMİ, BARO BAŞKANLARIYLA BİRLİKTE MUŞ ADLİYESİ ÖNÜNDE BASIN AÇIKLAMASI GERÇEKLEŞTİRDİ
TBB YÖNETİMİ, BARO BAŞKANLARIYLA BİRLİKTE MUŞ ADLİYESİ ÖNÜNDE BASIN AÇIKLAMASI GERÇEKLEŞTİRDİ

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Av. R. Erinç Sağkan, Genel Sekreter Av. Veli Küçük, Yönetim Kurulu üyeleri Av. Abdülbaki Çelebi, Av. Nizam Dilek ve Av. Ali Bayram, Ankara Baro Başkanı Kemal Koranel, Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren, Gaziantep Baro Başkanı İskender Kahraman, Şanlıurfa Baro Başkanı Mehmet Velat İzol, Batman Baro Başkanı Erkan Şenses, Siirt Baro Başkanı Kenan Bilge, Ağrı Baro Başkanı Mehmet Salih Aydın, Tunceli Baro başkanı Kenan Çetin, Bingöl Baro Başkanı Ömer Faruk Hülakü, Kars Baro Başkanı Fettah Çapkurt, Ardahan Baro başkanı Murat Yolcu, Bitlis Baro Başkanı Fuat Özgül, Hakkari Baro Başkanı  Av. Ergün Canan, Adana Barosunu temsilen Av. Nurettin Tanış ve baromuz mensubu avukatlarla birlikte meslektaşlarımız hakkında yürütülen soruşturmaların usulsüzlüğü ve avukatların mesleki faaliyetleri sebebiyle maruz kaldıkları muameleye ilişkin olarak Muş Adliyesi önünde yapmak istediğimiz ancak hukuksuzca engellenen basın açıklaması aynı yerde gerçekleştirildi. 

Baro Başkanımız Av. Kadir Karaçelik, bir hafta önce meslektaşları hakkında yürütülen soruşturmanın usulsüzlüğü, meslektaşlarına uygulanan ölçüsüz koruma tedbirleri ve hukuka aykırı çekim nedeniyle, çalıştıkları mekanın önünde barışçıl bir etkinlik gerçekleştirmek istediklerini ancak engellendiklerini anlatarak, olayın yaşanmasının hemen ardından desteklerini bildiren TBB Başkanı ve baro başkanlarına teşekkür etti.

TBB Başkanı Sağkan, baro başkanları ve TBB Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte Muş Barosu’nun yanında yer aldıklarını göstermek için hazır bulunduklarını söyleyerek, “Anılan gün, avukatların çok uzun zamandır yaşadıkları, müvekkillerinin işledikleri iddia edilen suçlarla özdeşleştirilerek tutuklanmaları gibi haksız ve hukuksuz bir yöntemin öncüsü niteliğinde, sorgudan çıkan avukatların tamamen usule ve yasaya aykırı olarak kayıt altına alınmaları ve bu yasa dışı işleme karşı Baro Başkanlığının Avukatlık Kanunu’ndan kaynaklanan görevi sebebiyle açıklama yapmak istemesinin, Anayasa’ya, yasaya ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı olarak engellenmesi sürecini yaşadık. Anılan bu olaylara baktığımızda, aslında ülkemizde savunmanın üzerindeki baskının ne boyutlara geldiğinin somut bir örneğinin yaşandığını ifade edebiliriz” dedi.

“O gün Muş Barosu Başkanı’nın ve meslektaşlarımızın takip ettiği soruşturma dosyasında, gözaltında bulunan avukatlara isnat edilen olaylar, bundan yedi, sekiz yıl önce yapılan açıklamalar” hatırlatmasında bulunan Sağkan, kaçma ve delillerin toplanmasına ilişkin en ufak bir şüphenin bulunmamasına rağmen avukatların tutuklanmasının, avukatı değil, yurttaşı cezalandırmak olduğunu söyledi. Sağkan, “İlk günden söyledik: Bundan sonra bu ülkede hiçbir avukat hiçbir baro yalnız, hiçbir yurttaşımız savunmasız kalmayacak. Bugün burada Muş Barosu’nun yanında bu dayanışmayı gösteriyoruz. Bu hukuksuzluklar son bulana kadar da Türkiye Barolar Birliği olarak bu görevimizi yerine getirmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

TBB Heyeti ve Baro başkanları ayrıca Muş Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Yavuz ile Muş Adalet Komisyonu Başkanı Merve Aygül Atakaya’yı makamlarında ayrı ayrı ziyaret etti.