ADALET NÖBETİ VAN'DA TUTULDU
Tarih: 20.07.2019| Okunma Sayısı: 535

Her ay başka bir baronun ev sahipliğinde gerçekleştiren  “Adalet Nöbeti” bu ay 23 baronun katılımıyla Van'da gerçekleştirildi. Van Adliyesi önünde yapılan açıklamaya Muş Barosu avukatları ve Muş Baro Başkanı Av. A. Baki ÇELEBİ'nin de katıldığı Adalet Nöbeti’nde tutuklu bulunan Van Büyükşehir Belediyesi eski Eşbaşkanı Bekir Kaya, Diyarbakır Barosu öldürülen Başkanı Tahir Elçi, tutuklu bulunan avukat Selçuk Kozağaçlı ve yaşamını yitiren avukatların resimleri taşınırken,  "Em te ji bir nakin Tahir Elçi” ve “Savunmaya dokunma” yazılı pankartlar açıldı. 

 
'HUKUK DEVLETİ OLMADAN NÖBETLER BİTMEYECEK'
Nöbette ilk olarak konuşan Van Baro Başkanı Zülküf Uçar, 85 hafta boyunca İstanbul Adliyesi’nde yanan adalet ateşinin bu hafta Van’da yandığını dile getirdi. Uçar, “Bağımsız yargı için, herkes için, hak-hukuk-adalet temelli başlatılan adalet nöbetleri, elbette hukuk devleti olduğumuz bir dönemde bitecektir. Ancak ülkemizin her yerinde adaletsizlikler, biz avukatlara yönelik saldırılar olmaya devam ettikçe, adil yargılama ilkesi kesintisiz ve orantısız bir şekilde ihlal edilmeye devam edildikçe, anayasal bir hak olan toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının süreklilik arz edecek şekilde ihlal edilmesine devam edildikçe, dün Trabzon’da olduğu gibi gerek yurtdışından gerekse de ülke içinden insanların nefret söylemlerine maruz kalarak linç edilmelerine devam edildiği sürece bizler adaleti aramaya devam edeceğiz” dedi. 

'NEREDE HUKUKSUZLUK VARSA İTİRAZ EDİYORUZ'
Ardından konuşan Antalya Baro Başkanı Polat Balkan da, yaşanan hak ihlallerinin nöbetini tuttuklarını belirterek, “Soma’ya itiraz ediyoruz, Çorlu’daki katliama itiraz ediyoruz, Silivri’de yargılıyor (muş) gibi yapılmadan bile avukatların yargılanmalarına itiraz ediyoruz. Nerede bir hukuksuzluk varsa ona her ay bir ilden hep birlikte itiraz ediyoruz” dedi.  Kocaeli Baro Başkanı Bahar Gültekin Candemir de, hukukun üstünlüğünü ve yargının bağımsızlığı için nöbet tuttuklarını ifade etti.

TAHİR ELÇİ NÖBETİ TUTULDU
Tahir Elçi Anma etkinliğini 185 haftadır her Cuma günü Diyarbakır Adliye’si önünde yaptıklarını hatırlatan Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın da, Tahir Elçi dosyasının üzerinden 3,5 yıldan fazla bir süre geçmesine rağmen bir arpa boyu yol kat edilmediğini belirtti. “Kör balıkçı”nın dahi gördüğü bu dosyada yargının körleri ve sağırları oynamaya devam ettiğini ifade eden Aydın, “Yılmadan bıkmadan bu cinayeti aydınlatana kadar bu işin takipçisi olmaya devam edeceğiz. Bu meydanlarda konuşacak çok şey var. Konuşmaya da devam edeceğiz. Her gün bu memlekette bir haksızlık, hukuksuzluk yaşanıyor ve yargı maalesef çoğu zaman bu hukuksuzluklara haksızlıklara çanak tutuyor. Dün Trabzon’da yaşanan ırkçı saldırıya hepimiz tanık olduk. Saldırıya uğrayanlar gözaltına alındı saldırganlar maalesef ellerini kolunu sallayarak evlerine döndüler. Bundan dolayı ırkçılık, saldırganlık hali ülkenin dört bir yanında yaygınlaşan bir şekilde devam ediyor. Asıl sorgulanması gereken burada yargının tutumudur. Bunu hukuki, ahlaki ve yasal bulmadığımızı duyurmak istiyorum” dedi. 

SURUÇ DAVASINA KATILIM ÇAĞRISI
Urfa Baro Başkanı Abdullah Öncel de, Türkiye’nin dört bir yanından Kobanê’nin yeniden inşası için Suruç'a giden 300 gençten 33’ünün DAİŞ tarafından yapılan canlı bomba eylemiyle katledildiğini hatırlattı. Suruç’ta yaşamını yitirenler için 4 yıldır adalet arayışının devam ettiğini dile getiren Öncel, “Bu bağlamda tüm hukuk örgütlerini, baroları, meslektaşlarımızı Suruç’ta yaşamını yitiren canlarımız, gençlerimiz için adalet arayışına destek vermeleri için 7 Ağustos 2019 tarihinde Hilvan’da yapılacak duruşmaya bekliyoruz” diye konuştu. 

YASAKLAR KINANDI
Yalova Baro Başkanı Fedai Doğruyol da, Van Valiliği’nin gösteri ve yürüyüş yasağına rağmen açıklama yaptıklarını kaydetti. Bundan dolayı haklarında soruşturma da başlatılabileceğini vurgulayan Doğruyol, şöyle devam etti: “Toplantı, ifade özgürlükleri Van’da yasaklanmış. Bunun istisnasını kurmuşlar ve 'Kamu kurumlarının düzenleyeceği etkinlikler hariç' diye bir kural getirmişler ama Van Barosu’nu kamu kurumundan saymamışlar. Bizim bir adalet arayışımız var. Bu adaleti bulup güzel insanlarımıza teslim edene kadar adalet nöbeti devam edecektir. Avukatlar hiçbir zaman susmadı, susturulamayacak ve susmayacaktır.”   

‘SESSİZLİKLERDEN KURTULUYORUZ’
Adalet Nöbeti başlatıcılarından olan avukat Mebuse Tekay ise, şunları söyledi: “Tahir Elçi gibi yitirdiğimiz gibi, Bekir Kaya, Selahattin Demirtaş gibi içerde oldukları için aramızda olamayan dostlarımızı, Roboski gibi hak ihlallerini hatırlıyoruz. Bütün bunlar öfkemizi isyanımızı açığa çıkartıyor. Ama aynı zamanda adalet nöbetlerinde eskiden hiç yan yana gelemediğimiz, farklı görüşlerle birlikte yürüyebildiğimizi görüyoruz. Bu mücadele birimize duyduğumuz güveni açığa çıkartıyor. Biz artık eskisi gibi bir birimizi incitmek istemiyoruz. Adalet nöbetleriyle utanç verici sessizliklerden kurtuluyoruz. Bugün her alanda alternatiflere ihtiyacımız var. Çok güçlü alternatifler için bir birimize ihtiyacımız var.” 

 
‘ALTERNATİF YARGI REFORM PAKETİ OLUŞTURMALI’ 
Son olarak söz alan Mersin Barosu eski başkanı ve CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, konuşmasına Tahir Elçi ve katledilen tüm avukatları anarak başladı.  Antmen, şunları dile getirdi: “Baro başkanlarımız söylenmesi gerekenleri söylediler. Her bir baro başkanımız Türkiye’de yıkılmaz bir hukuk kalesidir. Her biri bu uğurda çalışıyorlar.  Muhalefet partilerinin bütün ısrarlarına rağmen meclis tatil edildi. Bu üç aylık süreyi belki de daha iyi kullanarak her bir baromuz, her bir hukuk kalemiz yargı reformunda siyasi iktidarın yapmak istediklerini değil, yapılması gerekenleri tartıştıracak ortamları yaratarak Ekim ayında meclis açıldıktan sonra Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm barolarının ortak yargı reformu paketini meclise alternatif olarak sunabiliriz. Hukuk için, bağımsız yargı için, hakimlerin bağımsızlığı için ve yargının bağımsızlığı için elimizden geleni yapmaya devam edelim” diye konuştu.  Nöbet eylemi yapılan açıklamaların ardından sona ererken, sonraki nöbet eyleminin Kocaeli'nde yapılacağı duyuruldu.  

ETKİNLİK TAKVİMİ

Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<Haziran 2020><<
Haziran 2020
 PSÇPCCP
2225262728293031
231234567
24891011121314
2515161718192021
2622232425262728
27293012345

03.06.2020
AV. FERİDUN TAŞ
BARO BAŞKANI

BARO LEVHASI


© Web sitesi hizmeti Türkiye Barolar Birliği tarafından verilmektedir.